با زن کم‌حرف ازدواج کنم یا با زن پرحرف؟!

کد خبر :  1981487864783001792 تاریخ :  دوشنبه 25 خرداد 1394 10:35
نمی‌خواهم زندگی‌ام سوت و کور باشدبا زن کم‌حرف ازدواج کنم یا با زن پرحرف؟!جام جم سرا- مردی ۳۲ ساله، مجرد و خیلی کم‌حرف و گوشه‌گیرم. قصد دارم ازدواج کنم اما مانده‌ام سر دوراهی: اگر همسری بگیرم که کم‌حرف باشد، زندگیمان سوت و کور خواهد شد. اگر هم پر حرف باشد شاید از کم‌حرف بودن من سوءاستفاده کند و یا اذیت شود. چاره چیست؟

پاسخ مشاور: این‌که به تناسب داشتن ویژگی‌های شخصیتی خودتان با همسر آینده‌تان توجه دارید، قابل تقدیر است. به طور کلی افراد برای ازدواج، یا به شباهت‌های خود با طرف مقابل توجه ویژه‌ای دارند یا بر تفاوت‌های خود متمرکز می‌شوند. این که ما بر اساس شباهت‌ها یا تفاوت‌ها همسر خود را انتخاب می‌کنیم، به نگرش ما درباره ازدواج بستگی دارد که در ادامه نکاتی را در این باره خواهم گفت.


دلیلتان برای ازدواج چیست؟

اگر در ازدواج به دنبال تکمیل و رفع نقص‌های شخصیتی خود باشید، به احتمال زیاد با فردی ازدواج می‌کنید که در جنبه‌های شخصیتی مد نظرش با شما متفاوت و از شما بهتر باشد. اما اگر هدف از ازدواج یافتن نیمه گمشده باشد، مطمئناً همسری انتخاب می‌کنید که شباهت‌های بیشتری با شما داشته باشد؛ بنابراین قبل از هر چیز، نگرش خود نسبت به ازدواج را مشخص کنید و دریابید که در ازدواج به دنبال چه چیزی هستید. این را مدنظر داشته باشید که صرف ملاک قرار دادن شباهت یا تفاوت در انتخاب همسر دارای معایب متعددی است از جمله این که زن و شوهر مجبورند زمان و انرژی زیادی صرف شناسایی تفاوت‌های بین خودشان و تفهیم آن به یکدیگر کنند یا این که ازدواج بر اساس شباهت‌ها ممکن است شور و تحرکی را که مورد انتظار زن و مرد است به همراه نداشته باشد و از جذابیت آن‌ها برای یکدیگر کم کند.


تناسب یا تفاوت

شرط اساسی برای یک ازدواج موفق، تناسب است نه صرف تشابه یا تفاوت؛ به عبارت دیگر باید به دنبال این باشید که تفاوت‌ها و شباهت‌های موجود بین شما و همسرتان تا چه میزان موجب پیشرفت زندگی مشترکتان می‌شود. بهتر است بدانید در صورتی که تناسب برای ازدواج ملاک قرار گیرد، ازدواج موفق‌تر خواهد بود چرا که در حالت تناسب است که تفاوت‌ها به فرصتی برای رشد زوجین تبدیل می‌شود. در چنین شرایطی زن و مرد تلاش خواهند کرد، تفاوت‌ها را برای رسیدن به هدف مشترک خود تعدیل کنند و از شباهت‌ها به عنوان منبع تحرک و شادابی در زندگی خود بهره ببرند.


تغییر کنید

این نکته بسیار مهم را به یاد داشته باشید که ویژگی‌های شخصیتی حتی اگر سال‌های متمادی در شما وجود داشته باشند، باز هم قابل تغییر هستند. البته مهم‌ترین شرط تغییر، این است که خودتان بخواهید تغییر کنید. هیچ گاه در ازدواج به دنبال تغییر دادن طرف مقابل نباشید و اگر مشکلی در خودتان می‌بینید برای رفع آن تلاش کنید. سعی کنید ریشه‌های کم‌حرفی را در خود پیدا کنید یعنی بفهمید که از چه زمانی و چرا کم‌حرف شده‌اید و آیا تاکنون تلاشی برای رفع آن داشته‌اید یا خیر. در ضمن به هیچ وجه چنین ذهنیتی به همسر آینده‌تان نداشته باشید که او حتماً از کم‌حرفی شما سوء استفاده خواهد کرد چراکه شروع زندگی با ذهنیت‌های منفی، برایتان مشکلاتی ایجاد خواهد کرد. (جواد غفوری نسب - کارشناس و مشاور خانواده/ خراسان)

کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه