جنین‌های ناهنجار در روش‌های جدید IVF حذف می‌شوند

در زوجینی که به روش IVF باردار می شوند می‌توان قبل از انتقال جنین به رحم مادر سلول جنینی را از نظر تعدا کروموزوم یا ناهنجاری‌های ژنتیکی شناخته شده بررسی کرد و در صورت وجود ناهنجاری از انتقال این گونه جنین‌ها خودداری می‌شود.

ارتباط بین تخمک و سقط مکرر در کشور ما سن خانم‌ها هنگام بارداری بالا رفته و این اتفاق اجتناب ناپذیر حدود ۶۰ سال پیش در اروپا و آمریکا هم افتاده است.


با اشاره به اینکه ارتباط بین ایجاد یک فرزند سالم و باروری سالم با فرایندهای ژنتیکی بسیار مهم است امروزه به مدد تکنیک‌های نوظهور برای ارزیابی بیماری‌های ژنتیکی می‌توانیم سلول‌ها را قبل از ایجاد و باروری ارزیابی کنیم.


در مرحله ارزیابی سلول‌ها (PGD) دسترسی ما زیاد است و در هر مرحله ۲۰۰ میلیون اسپرم برای تحقیقات در دسترس ما قرار می‌گیرد ولی چون در جنس مونث این امکان وجود ندارد ما از طریق مستقیم و غیرمستقیم به این دسترسی می‌‌رسیم.

بعد از تشکیل سلول تخمک و بعد از سه روز می‌توانیم یک جنین ۸ سلولی را ارزیابی کنیم و بگوئیم این جنین از نظر اختلالات کروموزومی به خصوص اختلالاتی که شایع‌تر است، سالم است یا نه.

افرادی معمولا وارد پروسه IVF می‌شوند که به طور عادی بارور نمی‌شوند و یک تا 3 بیمار ژنتیکی در خانواده‌شان وجود دارد. روش ارزیابی سلولی این امکان را به ما می‌دهد که تمام ناهنجاری‌های جنین را قبل از اینکه به رحم منتقل شود بررسی کنیم.


در مورد چگونگی بررسی ناهنجاری جنین‌های ۲، ۳ روزه قبل از انتقال به رحم و استفاده از روش‌ PGD در راستای این ارزیابی‌ها حدود ۲۰ سال پیش برای اولین بار به طور اخص این کار انجام شد و با توجه به اینکه طی ۵ سال اخیر علت بیماری‌های ژنتیکی به مدد تکنیک‌های نوظهور شناخته شده و برخی بیماری‌ها برای ما ناشناخته بود، اکنون علت ژنتیکی آن شناخته شده و می‌توانیم این دسته بیماری‌ها را به عنوان ایجاد کننده ناباروری شناسایی کنیم یا سلول‌هایی که منجر به ناهنجاری جنین می‌شود را شناسایی کرد و در همان ابتدا جلوی آن را گرفت در نتیجه جنین‌هایی با این قبیل مسائل را انتقال نمی‌دهیم.

 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه