زنم را دوست دارم، اما خب... کتکش هم می‌زنم!

کد خبر :  1785780150046550192 تاریخ :  چهارشنبه 17 دی 1393 12:26
زنم را دوست دارم، اما خب... کتکش هم می‌زنم!جام جم سرا: جوانی ۲۶ ساله هستم. ۳ سال پیش ازدواج کردم و یک دختر ۲ ساله دارم. با خانمم خیلی خوب هستیم و یکدیگر را دوست داریم، ولی خیلی زود عصبی می‌شوم و روی او دست بلند می‌کنم. زود هم پشیمان می‌شوم ولی چه سود؟ کمکم کنید و گرنه زندگی‌ام نابود می‌شود.

اگر زود‌تر این رویه را تغییر ندهید به شما این اطمینان را می‌دهم که زندگی شما خیلی سریع‌تر نابود خواهد شد. من نمی‌دانم که آیا در محیط کار هم، همین طور زود عصبانی می‌شوید یا این حالات فقط مختص خانه است. استنباط من این است که سعی می‌کنید همسرتان را دوست داشته باشید، اما گاهی اوقات نمی‌توانید و از طرف دیگر همسرتان هم احتمالا گاهی رفتارهایی را ناخواسته انجام می‌دهد که خشم شدید شما را در پی دارد.

در همین ابتدا توصیه می‌کنم که هر چه زود‌تر به یک متخصص خانواده مراجعه کنید تا به صورت ریشه‌ای این تعارض‌ها و پرخاشگری‌ها مورد بررسی و درمان قرار گیرد. با این حال، توجه به چند نکته می‌تواند به شما در کنترل شرایط فعلیتان کمک کند.


مهارت کنترل خشم را فرا بگیرید

شما باید با مهارت کنترل خشم بیشتر آشنا شوید. خوشبختانه کتاب‌ها و سی دی‌های آموزشی متعددی در بازار وجود دارد که به شما در کنترل خشم کمک می‌کند. با خریداری آن‌ها و عمل به نکات و دستور العمل‌هایی که در آن‌ها درج شده است، می‌توانید تا حدی کنترل هیجانات خود را در دست بگیرید.

نکته مهم این است که نباید جلوی عصبانی شدنتان را بگیرید چراکه وجود این هیجان در انسان ضروری است. کاری که شما باید انجام دهید آموختن شیوه کنترل عصبانیت و پرهیز از خشم کنترل نشده است؛ به عنوان مثال، برای کنترل خشمتان در زمان عصبانیت، محل را ترک کنید.


ریشه‌های پرخاشگریتان را بیابید

زمان‌هایی را که عصبی می‌شوید مورد بررسی قرار دهید. چه رخدادی باعث عصبانیت شما می‌شود؟ آیا این مسئله به تازگی اتفاق افتاده یا قبلا هم تکرار شده است؟ اشتباه کاملا از سوی همسرتان بوده است، یا شما هم در آن نقش داشته‌اید؟ در هنگام عصبانیت چه گزینه‌های دیگری هم وجود دارد که می‌توانید آن‌ها را جایگزین برون ریزی خشمتان کنید.


هیچ‌گاه در حضور فرزند دعوا نکنید

در پیامکتان ذکر کرده‌اید که دختری ۲ ساله دارید؛ بنابراین یک نکته بسیار مهم که باید در نظر داشته باشید این است که هیچ‌گاه در حضور فرزند خود با همسرتان بحث نکنید. کودکان با وجود سن کم خود، بسیار ریزبین و نکته سنج هستند و ایرادهای والدین خود را به سرعت در حافظه خود ثبت می‌کنند. در صورت ادامه این روند، نه تنها رابطه شما و همسرتان، بلکه رابطه شما با فرزندتان هم دچار چالش می‌شود. (حسین محرابی-کار‌شناس ارشد روان شناسی/خراسان)

نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه