طبخ چهار نوع کباب

طبخ چهار نوع کباب

طبخ چهار نوع کباب,
در آشپزی خودمان را دست كم نگیریم، تحقیقات نشان می دهد، ایرانیان نخستین مردمی بودند كه به طبخ غذا پرداختند. آش، سوپ و میرزاقاسمی با چهار هزار سال قدمت نشان از تمدن ایرانیان دارد. جالب است بدانید بیش از دو هزار و ۲۰۰ نوع غذای ایرانی شناسایی شده كه متاسفانه طبخ هزار و ۴۰۰ نوع آن به كلی منسوخ شده است اما همین تعدادی هم كه مانده خود گنجینه تنوع غذایی مهمی به شمار می رود از آن جمله«كباب ها». نامی كه بر روی انواع غذاها گذاشته می شود غذاهایی مانند شیشلیك، كباب برگ و كوبیده، كباب لقمه و ... یك ذایقه سنجی نشان داده كه بعد از ایرانیان، مردم اروپا و امریكا بیشترین مشتریان كباب های ایرانی اند.
برای این هفته پخت چهار نوع از معروف ترین كباب ها را در نظر گرفته ایم: كباب لقمه، بختیاری، قفقازی و بلغاری!
● كباب لقمه
▪ مواد لازم: گوشت قلوه گاه گوسفندی، گوشت قلوه گاه گوساله، پیاز و نمك و فلفل.
▪ شیوه طبخ: گوشت قلوه گاه گوسفندی و گوساله را با هم چرخ كنید و به آن كمی نمك زده و نیم ساعت در یخچال بگذارید. سپس پیاز را چرخ كنید و آب آن را دور بریزید و به گوشت بیفزایید و بعد به مقدار دلخواه نمك و فلفل اضافه كنید. پس از آن كه مخلوط گوشت را خوب ورز دادید به اندازه ای كه نیاز دارید به سیخ بكشید و حالت بدهید. آخرین كار حرارت دادن و كباب كردن آن به روی اجاق و یا ذغال است.
● كباب بختیاری
▪ مواد لازم: راسته گوسفندی یا فیله گوساله، سینه مرغ، كره، پیاز، زعفران، آبلیمو، نمك و فلفل و ماست.
▪ شیوه طبخ: گوشت راسته را به اندازه یك انگشت خرد كنید و در مخلوط پیاز خرد كرده، نمك، زعفران و فلفل به مدت ۲ تا ۳ ساعت خوابانده و در یخچال نگه دارید. سینه مرغ را به همین ترتیب خرد كرده و در تركیب مخلوط پیاز خرد شده، زعفران، نمك و آبلیمو و ماست به مدت ۲ تا ۳ ساعت بخوابانید و در یخچال قرار دهید. سپس گوشت ها(مرغ و گوساله) را از یخچال درآورده و به سیخ بكشید. برای به سیخ كشیدن از دو تكه گوشت و دو تكه مرغ استفاده كنید تا سیخ پر شود. بهتر است كه اولین و آخرین تكه ها گوشت گوساله باشد. حال سیخ ها را به روی حرارت ببرید و پس از كباب شدن، به آن ها كره بمالید.
● كباب قفقازی
▪ مواد لازم: راسته گوسفندی یا فیله گوساله، فلفل سبز كبابی، دنبه، پیاز، نمك و فلفل سیاه، زعفران و كره.
▪ شیوه پخت: گوشت را به اندازه یك انگشت خرد كرده و سپس در مخلوط پیاز خرد شده، فلفل سیاه، نمك و زعفران به مدت ۲ تا ۳ ساعت خوابانده و در یخچال قرار دهید. سپس دنبه ها را به اندازه نصف یك قطعه گوشت خرد كنید. برای سیخ كشیدن، یك قطعه گوشت، بعد یك فلفل و سپس یك قطعه گوشت و بعد از آن دنبه و یك قطعه گوشت دیگر و پس از آن یك برگ پیاز به ترتیب درون سیخ قرار دهید. این كار را تا تمام شدن گوشت ها ادامه دهید. كباب را با حرارت ملایم پخته و در نهایت به آن ها كره بمالید.
● كباب بلغاری
▪ مواد لازم: راسته گوسفندی یا فیله گوساله، پیاز، فلفل سبز كبابی، سینه مرغ، نمك و فلفل، زعفران، كره، آبلیمو و ماست.
▪ شیوه پخت: گوشت های خرد شده را در مخلوطی از پیاز خرد شده، فلفل و نمك و زعفران خوابانده، ۲ تا ۳ ساعت در یخچال می گذاریم. سینه مرغ را به همین ترتیب در مخلوطی از پیاز خرد شده، نمك و فلفل، آبلیمو، زعفران و ماست به مدت ۲ تا ۳ ساعت می خوابانیم و در یخچال قرار می دهیم. اكنون برای به سیخ كشیدن به ترتیب قطعه گوشت- فلفل كبابی- قطعه مرغ ادامه می دهیم تا سیخ پر شود. سپس مثل همه كباب ها به روی حرارت ملایم می بریم و می پزیم و در نهایت كره می مالیم.
روزنامه جوان


 
کلمات کلیدی :
نظرات بییندگان :

بهترین مشاغل و خدمات شهر خود را ، در سایت نشونه پیدا کنید.

مشاهده سایت نشونه